تبلیغات
آسمان ملکوتی - مسئله ازدواج

 
««مسئله ازدواج»»
دلیل ناهنجاری های موجود در کوچه و خیابان

-درشرایط کنونی باندهایی که به دنبال فاسد کردن اخلاق جامعه هستند با اکثریتی که در پی نیازهای طبیعی بی‌جواب هستند مخلوط شده‌اند. 

-آنچه که ما در سطح جامعه به عنوان بدحجابی‌ سراغ داریم برخاسته از اقتضای ذاتی دختر است که در صدد جلب توجه فردی مناسب برای ازدواج است.

-وقتی ساز و کار صحیح این امر(ازدواج) در جامعه وجود ندارد و نیازهای طبیعی دختر و پسر جواب داده نشده است خواه ناخواه به سطح جامعه کشیده می‌شود و کسانی هم برای فاسد کردن جامعه از این شرایط سوء استفاده می‌کنند. 

اگر به نظرتون خوب بود ادامه رو هم بخوانید
نکته ظریف شرعی
-از نظر شرعی پسر وقتی می‌خواهد خواستگاری دختری برود جایز است دختر لباس و چادر توری بپوشد که موی سرش پیدا باشد آستین لخت داشته باشد و حتی ساق پایش را پسر ببیند. یعنی چیزی که در حالت عادی حرام است در امر ازدواج جایز می‌شود . اما امروزه همین موردی که در ازدواج، جواز شرعی دارد به کوچه و خیابان راه پیدا کرده است! 

طرح برخورد با مظاهر بد حجابی

-طرح برخورد، چون بدون توجه به این نکته ظریف شرعی است جوابگو نخواهد بود؛ چرا که رفتار دختر صحیح است همان‌گونه که شرع در زمانی که قصد جدی ازدواج باشد اجازه داده است اما روش او غلط است.

-وقتی جامعه راه صحیح پاسخ‌گویی را بسته است و اجازه رفتار بر اساس مقتضای طبیعی به دختر نمی‌دهد جامعه دچار مشکل می‌شود.

-وقتی ارگان‌های مسؤول به فکر حل مشکل نیستند و شرایط ازدواج را فراهم نمی‌کنند خواه ناخواه به بروز علنی کشیده می‌شود و ما به غلط، نیروی انتظامی را در برخورد با این معضل خودساخته سپر می‌کنیم.

-نیروی انتظامی مسؤول برخورد با کسانی است که عالماً و عامداً قصد ایجاد فساد در جامعه دارند نه کسانی که به دلیل پاسخ داده نشدن نیازی طبیعی‌ رو به کوچه و خیابان آورده‌اند. 


مسئولان در امر ازدواج به وظیفه خود عمل می کنند؟

-متأسفانه کسانی که مسؤول تسهیل زمینه‌های ازدواج جوانان هستند به وظیفه خود عمل نمی‌کنند و امروز هم که این طرح در دست اجراست، دغدغه نوع برخورد نیروی انتظامی با جوانان را دارند! 

-وظیفه امت و دولت اسلامی است که در بخش فرهنگی و مالی زمینه‌های ازدواج و تشکیل خانواده را فراهم کنند.

-پس از آن‌که این مشکل را برطرف کردند و جوان توانست به راحتی و بی‌دغدغه تشکیل خانواده داده و نیازهای خود را جواب دهد، با کسانی که با برنامه‌ریزی در صدد فاسد کردن جامعه و جوانان هستند باید برخورد کرد.

-در تعالیم دینی ما اول به معروف توجه شده است سپس منکر. اگر می‌خواهیم نهی از منکر کنیم باید معروف آن را در دسترس قرار دهیم. و قتی امکان ازدواج فراهم نیست چگونه با بدحجابی برخورد کنیم.

وظیفه مجلس و ائمه جمعه

-مجلس وظیفه دارد شرایط و امکانات ازدواج را فراهم کند. 

-ائمه جمعه نیز باید عموم مؤمنین را به این معروف که تسهیل ازدواج جوانان است رهنمون کنند.

آیا مجلس و ائمه جمعه به وظیفه خود عمل می کنند؟

-متأسفانه نه مجلس و نه ائمه جمعه فکری برای فراهم کردن امکانات ازدواج جوانان نمی‌کنند.

-بدیهیات دینی مورد غفلت مجلس و ائمه جمعه ماست.در برخورد با مفاسد بحثی نیست آنچه مورد غفلت است اصل امر به معروف است.

نکته مهم

-وقتی معروف وجود ندارد که جوان را به آن راه ببرد چگونه از منکر نهی می‌کنید؟...اگر معروفی نباشد بی‌تردید منکر رواج پیدا می‌کند

آیا وجود یک نیروی قهری برای سلامت جامعه سودمند است؟

-نتیجه چنین امری کاملاً اشتباه است چون اگر در صدد آن هستیم که نهی از منکر جواب دهد باید معروفی وجود داشته باشد. 

-اگر مسیر درستی درباره مشکل ازدواج جوانان در نظر گرفته نشود جبراً به آنجا منتهی می‌شود که حرام‌ها، حلال خواهد شد.

جبر زمانه حرام را حلال می‌کند

-وقتی که معضلات را حل نکنیم کم کم از معیارها و ارزش‌های خود عدول می‌کنیم.

-همان‌گونه که در نماز جمعه مطرح کردند که برای تسریع کارهای اداری، رشوه دهی مشکل ندارد! این عجز از حل مشکلات است. 

- این منجر به فاسد شدن سیستم می‌شود دیگرهیچ گاه نخواهیم توانست از راه صحیح و شرعی به حق خود برسیم. این باعث تضییع حق فقرا مساکین است که خود جرمی بزرگ است. 

-به بدیهیات عقلی عمل نمی‌کنیم تا به آنجا برسیم که حرام را حلال کنیم. این پاک کردن صورت مسأله است و دین چنین چیزی را تجویز نمی‌کند.

-عمل نکردن صحیح به دستورات دینی ما را به آنجا کشانده است که دین را از جایگاه واقعی خود تنزیل داده‌ایم و دستورات شرعی را همچون سفارشات بهداشتیمی‌انگاریم!

آیا در تعیین باید ها و نباید‌های اجتماعی کوتاهی شده است؟

-مشکلی که ما در دید حوزوی داریم این است که ازدواج را به عنوان یک وظیفه فردی در حوزه مسؤولیت جوان تعریف کرده‌ایم.

- وقتی معضلات جامعه را در گستره اجتماعی حل نکنیم خواه ناخواه جواز حلیت محرمات شرعی را صادر کرده‌ایم و جامعه را به این سمت سوق می‌دهیم که مرتکب حرام شوند و حرام در جامعه عادی می‌شود.

- تنزل دادن محرمات الهی که عقوبت دنیوی و اخروی دارد به حد تعارضات و ارتباطات عادی، یک امر تأسف‌آور دردناک است که در حال شیوع در جامعه است.

« وَزَیَّنَ لَهُمْ الشَّیْطَانُ أَعْمَالَهُمْ فَصَدَّهُمْ عَنْ السَّبِیلِ فَهُمْ لَا یَهْتَدُونَ»
و شیطان اعمالشان را برایشان آراسته و آنان را از راه ‏[‏راست‏]‏ باز داشته بود، در نتیجه ‏[‏به حق‏]‏ راه نیافته بودند.(النمل24)

-حرام‌ها وقتی تکرار شوند و زیبا جلوه داده شوند ، یک امر درستی تلقی می‌شود که برای دفاع از آن منطق عقلی تبیین می‌کنیم! این مبنای خطرناک در مسایل دینی در حال شکل‌گیری است.

-باید به رسالت و وظایف دینی حقیقی خود رجوع کنیم و به آنها توجه کنیم.

نگاه قرآن به مقوله ازدواج

-قرآن در باره ازدواج یک تکلیف اجتماعی را مطرح می‌کند.

- «وَأَنکِحُوا الْأَیَامَى مِنْکُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَإِمَائِکُمْ»بى همسران خود، و غلامان و کنیزان درستکارتان را همسر دهید.(النور32)

-اما اصلاً برداشت از این آیه غلط است خطاب آیه به جامعه متأهل است که مشکل جوانان مجرد را حل کنید اعم از دختر و پسر و حتی کنیز و غلام!

-یعنی نسبت به خدمتکار خانه هم مسؤولیت شرعی دارید که ازدواج او را سامان دهید، چه رسد به آن که پاره تن شخص باشد. 

-این رسالتی است که به عهده جامه است. جامعه نیز دو بخش است؛ یک بخش عموم مؤمنین و مؤمنات که متأهل می‌باشند و امکاناتی دارند و بخش دیگر حکومت است. 

-پس حکومت و جامعه باهم نسبت به این امر وظیفه دارند.

ازدواج از نظر فردی مستحب است اما وقتی منجر به یک تکلیف اجتماعی شد واجب می‌شود.

-اگر جامعه اکثریتش ازدواج نکنند فاسد می‌شود در نتیجه وقتی عدم ازدواج اکثریت، فاسد کننده جامعه است عکس آن که ازدواج باشد از نظر تکالیف اجتماعی واجب می‌شود.

-از برنامه های حکومت و رسالت این است که ازدواج برای جوانان جامعه واجب است و امت و دولت در اصلاح امر ازدواج تکلیف وجوبی دارند.

حضور جوانان در محیط‌های علمی

-محیط های علمی، دانشگاهی و حوزوی مناسب‌ترین مکان برای سامان‌دهی ازدواج جوانان در بخش فرهنگی است.

-ازدواج دختران و پسران کفو یکدیگر می تواند در این محیط ها صورت پذیرد که در نتیجه آن زوج فرهنگی مناسب با یکدیگر ازدواج می‌کنند و پتانسیل آن ضریب تصاعد هندسی دارد. برای اینکه زوج علمی انرژی علمی ‌خود را بهتر برای جامعه خرج می‌کنند.
.............................................................................
برگرفته از گفت و گو یی با حجت الاسلام نقی پورفر استاد حوزه و دانشگاه.

«اللهم عجل لولیك الفرج والعافیه و النصر وجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه»


طبقه بندی: عمومی، 
برچسب ها: مسئله ازدواج، ازدواج،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 18 بهمن 1393 توسط یادگار