تبلیغات
آسمان ملکوتی - اسلام و فعّالیت زنان3

 
در اسلام، براى فعّالیت زنان، سه عرصه معیّن شده است(3)

«اللهم عجل لولیك الفرج والعافیه و النصر وجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه»

وقتى كه عائله تشكیل مى‌شود، در داخل عائله، از نظر اسلام، زن و شوهر دو شریك زندگى هستند و باید نسبت به یكدیگر با محبت رفتار كنند. مرد حق ندارد به زن زور بگوید؛ زن هم حق ندارد به مرد زور بگوید. احكام و مقرّرات اسلامى، در مورد ارتباطات زن و مرد در داخل عائله و خانواده، بسیار دقیق و ظریف است. خداى متعال، با توجّه به طبیعت زن و مرد، با توجّه به مصالح جامعه‌ى اسلامى، با توجّه به مصالح زن و مرد، این احكام را معیّن كرده است. مرد فقط در چند مورد - كه من یك مورد را تصریح مى‌كنم و یكى، دو مورد دیگر را تصریح نمى‌كنم - حق دارد به زن دستور بدهد و زن موظّف است كه دستور را عمل كند. آن موردى كه تصریح مى‌كنم، این است كه مرد مى‌تواند از خروج زن از خانه بدون اجازه‌ى خود جلوگیرى كند؛ به شرط این‌كه در هنگام عقد ازدواج، شرطى در این مورد انجام نگرفته باشد. اگر شرطى در بین نباشد، مرد مى‌تواند مانع شود. این، یكى از آن رازهاى دقیق احكام الهى است و این، حق فقط به شوهر داده شده و حتّى به پدر هم داده نشده است. پدر نمى‌تواند دختر خود را موظّف كند كه اگر خواست بیرون برود، از او اجازه بگیرد. پدر چنین حقّى ندارد، یا برادر چنین حقّى نسبت به خواهر ندارد؛ اما شوهر این حق را نسبت به زن دارد. البته در هنگام صیغه‌ى عقد، زنان مى‌توانند شروطى را به عنوان شرط عقد ازدواج ذكر كنند. این شروط را هم زن و هم مرد موظّفند كه عمل كنند. 

اینها همه به خاطر طبیعت زن و مرد است. طبیعت زن و مرد، هر كدام ویژگى‌اى دارد. در داخل خانواده، كار و روحیّات مرد را نباید از زنان توقّع كرد؛ روحیات زن را هم در خانواده نباید كسى از مرد توقّع كند. هر كدام یك خصوصیات طبیعى و روحى دارند كه مصلحت بشر، مصلحت جامعه، مصلحت نظام اجتماعى زن و مرد این است كه روحیّات و خصوصیات مرد وزن در تعامل اینها در داخل خانواده دقیقاً رعایت شود؛ كه اگر رعایت شد، هم این خوشبخت است و هم آن. اما كسى به كسى حقّ ظلم كردن، زور گفتن و استخدام كردن ندارد. بعضى از مردان خیال مى‌كنند كه زن وظیفه دارد همه‌ى كارهاى مربوط به آنها را انجام دهد. البته در محیط خانواده، زن و مردى كه به هم علاقه دارند، با كمال میل و شوق، كارها و خدمات یكدیگر را انجام مى‌دهند؛ اما انجام دادن از روى میل، غیر از این است كه كسى احساس كند، یا این طور عمل كند كه گویا وظیفه‌ى زن است كه باید مثل یك مستخدم، خدمت مرد را به آن شكل انجام دهد. چنین چیزى در اسلام وجود ندارد.

از جمله وظایفى كه برعهده‌ى زنان در داخل خانه و خانواده است، مسأله‌ى تربیت فرزند است. زنانى كه به خاطر فعّالیتهاى خارج از خانواده، از آوردن فرزند استنكاف مى‌كنند، برخلاف طبیعت بشرى و زنانه‌ى خود اقدام مى‌كنند. خداوند به این راضى نیست. كسانى كه فرزند و تربیت فرزند و شیردادن به بچه و در آغوش مهر و عطوفت بزرگ كردن فرزند را براى كارهایى كه خیلى متوقّفِ به وجود آنها هم نیست، رها مى‌كنند، دچار اشتباه شده‌اند. بهترین روش تربیت فرزند انسان، این است كه در آغوش مادر و با استفاده از مهر و محبّت او پرورش پیدا كند. زنانى كه فرزند خود را از چنین موهبت الهى محروم مى‌كنند، اشتباه مى‌كنند؛ هم به ضرر فرزندشان، هم به ضرر خودشان و هم به ضرر جامعه اقدام كرده‌اند. اسلام، این را اجازه نمى‌دهد. یكى از وظایف مهم زن، عبارت از این است كه فرزند را با عواطف، با تربیت صحیح، با دل دادن و رعایت و دقّت، آن چنان بار بیاورد كه این موجود انسانى - چه دختر و چه پسر - وقتى كه بزرگ شد، از لحاظ روحى، یك انسان سالم، بدون عقده، بدون گرفتارى، بدون احساس ذلّت و بدون بدبختیها و فلاكتها و بلایایى كه امروز نسلهاى جوان و نوجوان غربى در اروپا و امریكا به آن گرفتارند، بار آمده باشد.

عزیزان من! شما ببینید زنان غربى، به‌خاطر این‌كه به خانواده اهمیت ندادند، به تربیت فرزند اهمیت ندادند، امروز كار جوامع غربى به جایى رسیده است كه میلیونها نوجوان تبهكار و فاسد در كشورهاى اروپایى و امریكایى، در زیر سایه‌ى آن تمدّن مادّى، آن كاخهاى سربرافراشته، آن پایگاههاى اتمى، آن آسمانخراشهاى صدوچند طبقه، آن پیشرفتهاى علمى و تكنولوژیك، در سن ده سالگى، دوازده سالگى مشغول تبهكاریند؛ دزدند، قاتلند، قاچاقچیند، معتادند، سیگار مى‌كشند، حشیش مى‌كشند! این، به خاطر چیست؟ به خاطر آن است كه زن غربى، قدر خانواده را ندانست.

در گذشته، وضع زنان غربى این‌طور نبود. از سى، چهل، پنجاه سال قبل، وضع زنان غربى - بخصوص در امریكا و بعضى از كشورهاى اروپایى - روزبه‌روز بدتر شد. آن روزى كه زنان غربى این راه غلط را شروع نمودند، فكر نمى‌كردند كه سى سال دیگر، چهل سال دیگر، پنجاه سال دیگر، كشور و جامعه‌ى آنها، دچار چنین وضعى شود كه نوجوان دوازده ساله، هفت‌تیر ببندد، یا چاقوى ضامن‌دار در جیب خود بگذارد و به هنگام شب یا روز، در گوشه و كنار خیابانهاى نیویورك یا لندن یا بقیه‌ى شهرهاى غربى، اگر توانست كسى را بكُشد، بدون هیچ ملاحظه‌اى بكشد! وضعشان به این‌جا رسیده است. وقتى خانواده از هم پاشید، وضعیت این گونه مى‌شود.


http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=7284
طبقه بندی: عمومی، 
برچسب ها: اسلام و فعّالیت زنان،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 خرداد 1393 توسط یادگار